شنبه 9 خرداد 1388

ر. ک. اینجا

یک)

هیچی دیگر رفتیم مشهد. خیلی خوب بود. بخش اعظمی از مناطق علمی- غیرفرهنگی را مورد بازدید قرار دادیم. یک منطقه توریستی هم بود شبیه مسجد مسلمان‌ها، که خیلی شلوغ بود. اما تا بخواهی باصفا و دلپذیر! آدم‌های زیادی آنجا می‌آمدند و به قول خودشان "زیارت" می‌ کردند. حس آرامش و معنویت عجیبی داشت که تا به حال در غرب تجربه نکرده بودم.

بخشی از سفرنامه ریچارد آلوچر 

 

یک و ربع)  

الو؟

هان؟ من کجام؟

داشتم چی می‌گفتم؟ آهان. هیچی دیگر رفتیم مشهد. داشتم مناطق علمی‌-فرهنگی را می‌گفتم. تنها مشکلش این بود که قورباغه نداشت. اگر هم داشت به دیدن ما نیامدند. و الّا هم گوسفندش به قدر کافی ابله بود، هم خرسش خوابالو بود، هم بزش عین بز می‌خورد!

 بقیه هم به جز گربه‌ی گوش سیاه و کفتار و چندتای دیگر عرض ادب کردند. از همه مشتاق تر میمون بود. طوری پرید جلو که همه برگشتند نگاه کردند که: این کیه که میمونه جست و خیزکنان خودش رو بهش رسوند! این هواداران آدم اصلا حواسشان نیست جلوی ملت اینطور اظهار لطف و شعف نکنند. هم آدم شرمنده می‌شود هم بقیه ممکن است حسادت کنند. آن وقت می‌گویند فقط قورباغه‌ها به تو رای می‌دهند. شما که خبر ندارید در دل این زبان بسته‌ها چه می‌گذرد. امان از این همه محبوبیت.

در پایان، یک نفر شتر هم به سمع و نظر رسید.

تصاویر

 

یک ونیم)

استاد را که در «کتاب چهره» دیدم خیلی خوشحال شدم. تمام خاطرات خوش آن ترم در ذهنم تازه شد. قبلا  گفته بودم چه جور بشری است. هنوز هم با همان طبع شوخ:

"دوستان عزیز: خواهشمندم برای من دعوت نامه تغییر رنگ عکس به سبز قورباغه ای نفرستید. من یک رای دارم که اونم مخفیه: دکی امتی نجات"!

 

یک ربع به دو)                                                                         

کلا در معرض اعتیاد به هیچ نوع سوشال نتورکی قرار نگرفته‌ام تا به حال. این کتاب چهره هم چیز خوبی است اما با وجود همه جذابیت‌هایش فقط گاهی سری می‌زنم و سری تکان می‌دهم و می‌گویم : چیز خوبیه برای سرگرمی جوونا!  خصوصا الان که دچار یک جور شور انتخاباتی شده‌ام به نحوی که هیچ چیز جلودارم نیست. حتی چندین بار خواستم انقلاب کنم که نگذاشتند. به هرحال قهرمانی بارسلونا چیزی نیست که آنرا دست کم بگیریم!

 

دو)

عاشق یک تقویم بزرگم، به اندازه یک دیوار. نصفش یک منظره بزرگ باشد و نصف دیگرش تقویم ماه که برای هر روز فضایی برای جولان داشته باشد. کسی سراغ دارد؟